Sağlıklı tatlı keyfi bayramda da devam ediyor

Ramazan Bayramı’na kısa bir zaman kala evlerde bayram telaşı başladı bile. Bayram’a özel sofralar kurulacak, aileler ziyaret edilecek, hediyeler verilecek. Bu bayramda da Baklavacı Mehmet Yıldırım’ın dünyada bir ilk olan ve doğal “bal”dan ürettiği baklavası “Ballı Baklava” sofralara lezzet katmaya devam edecek. Ballı Baklava, hem misafirlerin damaklarını şenlendirmek, hem de sevdiklerinize “tatlı yiyelim tatlı konuşalım” diyerek hediye etmek için en güzel hediye alternatifi olacak.


Baklavacı Mehmet Yıldırım’ın Erzincan yaylarından elde ederek bir dizi laboratuvar tahlilinden sonra şerbete dönüştürdüğü “bal” ile hazırladığı “Ballı Baklava” Ramazan Bayramı’nda sağlığı tehdit etmeden lezzet şöleni yaşatmaya devam ediyor. Ramazan Bayramı’na baklavasız girmek istemeyenler için en doğru adres: www.ballibaklava.com.tr

Bayramların olmazsa olmazı baklava, artık sağlıklı bir tercih

Baklavacı Mehmet Yıldırım’ın kullandığı ballar Erzincan yaylalarından elde ediliyor. Daha sonra bu ballar İkitelli’de 450 metrekare alan üzerine kurulmuş ve 170 misafir kapasitesine sahip Baklavacı Mehmet Yıldırım’ın mağazasında bulunan KOSGEB destekli araştırma laboratuvarında fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analiz ve ölçümlerden geçiriliyor.
Bununla birlikte piyasadaki en kaliteli tereyağlarında dahi %15 ve üzeri oranda tortu, köpük ve ayran diye tabir edilen istenmeyen maddeler bulunuyor. Bu maddeler hem tereyağının ömrünü azaltıyor, hem de ideal olan lezzetini noksanlaştırıyor. Ballı Baklava, baklavanın olmazsa olmaz hammaddesi olan sadeyağını elde etmek için, dünyada asit oranın neredeyse sıfır olduğu Urfa’nın Harran ovasında, Viranşehir’de ve Ceylanpınar’da yetişen; egzoz gazı değmemiş otlardan beslenen koyunların sütünden elde edilen yağları kullanıyor ve bu sayede lezzeti ve kaliteyi garanti ediyor.

Baklavacı Mehmet Yıldırım’da; hem güvenli gıda mesajı vermesi açısından hem de baklavanın bir el sanatı olarak nasıl imal edildiğinin gösterilmesi açısından tüketiciye açık imalat yapılıyor. Böylece, mekana gelen misafirler hem lezzetin tadına varma imkanı buluyor, hem de ustaların maharetli gösterisine şahit oluyor.

Bayram için en güzel hediye “24 ayar altın” renginde baklava

Ballı Baklava’nın mimarı Mehmet Yıldırım baklava seçerken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle ifade ediyor:
•Baklavanın iyisi, insanın beş duyusu ile test edilerek anlaşılabilir.
•Görme duyusu ile iyi baklava, daha vitrinde; tepside kendisini belli eder.
•İyi pişmiş baklavanın rengi, altın sarısına çalar. Eski ustalar buna “24 ayar altın rengi” derler.
•Ayrıca baklava diri görünmeli, iştah açmalıdır.
•Baklava tepsisinin boşalan yerlerinde fazla şerbet birikmişse, baklavanın ağır çekmesi için gereğinden fazla şerbet verilmiş olabilir. İyi baklavada şerbet, kararında olmalı; baklavayı hem kilo olarak, hem tat olarak ağırlaştırmamalıdır.
•İyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulur. Bu, yufkanın ince açıldığına ve baklavanın iyi piştiğine işarettir.
•Yufkası ne kadar ince açılmış olursa, baklava o kadar iyi olur. Baklava ağza yaklaştırıldığında, mis gibi sade tereyağı ve harç olarak kullanılan ceviz veya fıstığın kokusu gelmelidir.
•İyi baklava, her şeyden önce iyi ham maddeden oluşur. Baklavanın iyisi ve kötüsü, asıl yenmesi sırasında belli olur. İyi baklava ağızda dağılır, damakta eşsiz bir tat bırakır; mideye de dokunmaz.

Bayramda baklavalarınız online siparişle kapınıza teslim

Bayramda kendiniz ve sevdikleriniz için tatlı yiyelim tatlı konuşalım diyorsanız www.ballibaklava.com.tr ve www.baklavacimehmetyildirim.com adresinden hızlıca sipariş imkanı mevcut. Ballı baklava, kendisine özel kutu ve ambalajında korunarak gönderiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


20 + one =